Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

skaki1

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο του 12ου Δημοτικού σχολείου Καβάλας πραγματοποιήθηκαν τα μαθητικά σκακιστικά πρωταθλήματα ατομικά και ομαδικά των Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων της Π.Ε. Καβάλας με την συμμετοχή περισσότερων από 250 μαθητών.​

Οι αγώνες ήταν μία συνδιοργάνωση του Δήμου Καβάλας και του Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας.​

Το σχολείο μας έλαβε μέρος με την ομάδα που αποτελούσαν οι μαθητές ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ και ΣΠΑΝΔΩΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ από την Α’ τάξη και ΤΖΙΜΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΝΝΑ και ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ από την Β΄ τάξη.

Την πρώτη μέρα πραγματοποιήθηκαν οι ομαδικοί αγώνες σκακιού. Η ομάδα του σχολείου μας κατάκτησε την Τρίτη θέση.

Την επόμενη μέρα έγιναν οι αγώνες σκακιού σε ατομικό επίπεδο. Από την Α΄ Γυμνασίου ο ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ πήρε την 2η θέση και από την Β΄ Γυμνασίου η ΤΖΙΜΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΝΝΑ πήρε την 2η θέση.

Ακολούθησε βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στους αγώνες.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν στην πολύ ωραία διοργάνωση! Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους μαθητές μας που θα λάβουν μέρος στο Περιφερειακό Σχολικό Πρωτάθλημα στις 30 και 31 Μαρτίου 2024.