Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

Το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική εκδρομή στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας στα Ιωάννινα και το Μέτσοβο.

Η εκδρομή έλαβε χώρα στις 2, 3 και 4 Απριλίου. Περίπου πενήντα μαθητές του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με αυτή την ιδιαίτερα γραφική και ιστορικά πλούσια περιοχή της χώρας μας.

Στο Μέτσοβο περιηγηθήκαν στο Λαογραφικό Μουσείο (Αρχοντικό Τοσίτσα-Αβέρωφ ) το οποίο στεγάζεται στο ανοικοδομημένο Αρχοντικό Τοσίτσα, το πατρογονικό της μεγάλης οικογένειας ευεργετών, που χτίστηκε αρχικά το 1661.

Οι μαθητές μας επισκέφθηκαν τους χώρους του αρχοντικού και είδαν τα υπέροχα εκθέματα που τούς μετέφεραν σε μια άλλη εποχή μεγάλης οικονομικής ακμής του Μετσόβου.

Μέσα σε αυτό το τριήμερο επισκέφτηκαν επίσης το νησάκι των Ιωαννίνων στο οποίο είχαν την ευκαιρία να δουν το σπίτι του Αλή Πασά. Πλούσια εκθέματα μαρτυρούσαν τον τρόπο ζωής του και τον δεσποτικό χαρακτήρα του, που τον οδήγησε σε ρήξη με την Πύλη και τελικά στη δολοφονία του.

Το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Βρέλλη και το σπήλαιο του Περάματος άφησαν στους μαθητές μας τις καλύτερες εντυπώσεις.

Αποκόμισαν γνώσεις ιστορικές και γνώσεις γεωλογίας. Επίσης τους δόθηκε η ευκαιρία να αξιολογήσουν την τέχνη του γλύπτη Παύλου Βρέλλη και να θαυμάσουν το μοναδικό φυσικό περιβάλλον του σπηλαίου του Περάματος με τους εντυπωσιακούς σταλακτίτες και σταλαγμίτες , τις πολλές διαδοχικές αίθουσες και τις εντυπωσιακές κολώνες σε συμπλέγματα.