Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

march6a1

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας και αποτελεί αφορμή για τους εκπαιδευτικούς και μαθητές να συζητήσουν το θέμα του εκφοβισμού στο χώρο του σχολείου.

Στο σχολείο μας ενημέρωση για θέματα εκφοβισμού γίνεται σε όλη την διάρκεια της χρονιάς, τόσο μέσα από τα μαθήματα όσο και από ειδικούς φορείς.

Φέτος, το Υπουργείο Παιδείας κάλεσε τα σχολεία να αφιερώσουν 2 ή περισσότερες ώρες για δράσεις και εκδηλώσεις.

Στα πλαίσια αυτών των εκδηλώσεων το σχολείο μας πρόβαλε στους μαθητές όλων των τάξεων την ταινία “ Spijt” «Συγγνώμη», Ολλανδικής παραγωγής του 2013. Μετά το τέλος της ταινίας ακολούθησε συζήτηση και προβληματισμός από τους μαθητές και καθηγητές.

Το μήνυμα της ταινίας είναι πως ο εκφοβισμός σε ανήμπορα παιδιά μπορεί να οδηγήσει σε φρικτά αποτελέσματα, όπως έγινε με τον Γιόχεμ της ταινίας ο οποίος δεχόταν εκφοβισμό από ομάδα συμμαθητών του. Δεν μίλησε, δεν αντέδρασε με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην αυτοκτονία.

Ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΑ. Όταν βλέπεις να συμβαίνει bullying σε κάποιον να μιλάς, όσο δύσκολο και αν είναι.

march6b1              march6c1