Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 9 guests και κανένα μέλος

lydiaa1

Στις 29/3/2024 το σχολείο μας (Β’ Τάξη) πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος των θρησκευτικών στον ιερό χώρο του Βαπτιστηρίου της Λυδίας.

Ο ιερέας του ναού έκανε μια σύντομη ιστορική αναδρομή της πορείας των αποστόλων Παύλου, Τιμόθεου και Σίλα στους Φιλίππους, μας ξενάγησε στο εσωτερικό του ναού της Λυδίας με τα υπέροχα ψηφιδωτά και μετά μας συνόδευσε στον ποταμό Ζυγάκτη όπου βαπτίστηκε, μετά από την κατήχηση από τον Απ. Παύλο, η πορφυροπώλης Λυδία. Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ του ιερέα και των μαθητών, οι οποίοι παρακολούθησαν την όλη διαδικασία με φοβερό ενδιαφέρον. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον ποταμό Ζυγάκτη βαπτίζονται ακόμη και σήμερα ενήλικες.

lydiab1        lydiac1        lydiad1