Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 guests και κανένα μέλος

P1130871 Στο πλαίσιο του μαθήματος Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός, που από φέτος διδάσκεται  project, προσκλήθηκε την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016 από τον Διευθυντή του σχολείου, ο επιπυραγός  κ. Τσακιρίδης Κυριάκος στο σχολείο για  ενημέρωση  των  μαθητών της Γ` τάξης, τον οποίο και ευχαριστούμε που αποδέχθηκε την πρόσκληση με χαρά.

Και οι 67 μαθητές ενημερώθηκαν για την λειτουργία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, για τις ιδιαιτερότητες και τη φύση του επαγγέλματος του πυροσβέστη, για τη λειτουργία της σχολής και τον τρόπο πρόσβασης σ`αυτήν, αλλά και  την απορρόφηση των σπουδαστών μετά το πέρας των σπουδών τους.  Επίσης αναφέρθηκε και στο θέμα του εθελοντισμού, λέγοντας ότι  αποστολή του εθελοντή πυροσβέστη είναι η ασφάλεια και προστασία της ζωής των πολιτών και της περιουσίας αυτών από  πυρκαγιά, πλημμύρες και άλλες  θεομηνίες, αφού φυσικά έχει ενημερωθεί για τον σωστό τρόπο αντιμετώπισης αυτών από ειδικούς στο επάγγελμα.

Στο τέλος  οι μαθητέςσυζήτησαν και έλυσαν απορίες τους και  έλαβαν απαντήσεις σε ερωτήσεις που έθεσαν στον κ. Τσακιρίδη.