Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 guests και κανένα μέλος

P1130877 6  Μαρτίου πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Δευτέρα, 7 Μαρτίου 2016 και το σχολείο μας  για άλλη μια χρονιά έστειλε μηνύματα ευαισθητοποίησης για την αποτροπή της ενδοσχολικής βίας που δυστυχώς σαν φαινόμενο γίνεται όλο και πιο έντονο στα σχολεία.

Από το πρωί στήθηκε πανό στο χώρο του σχολείου, στο οποίο οι μαθητές έγραψαν μηνύματα κατά του εκφοβισμού.

Αφιερώθηκαν οι δύο τελευταίες ώρες, από το ωρολόγιο πρόγραμμα, και οι μαθητές παρακολούθησαν σύντομο βίντεο με τίτλο, « BEAT.A.BULLY  WITHOUT  USINGYOUR  FISTSNIKHΣΕ ΤΟΝ ΝΤΑΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΕΙΣ, από τον ιστότοπο του σχολικού δικτύου, όπου περιγράφονται οι αιτίες, οι μορφές, οι επιπτώσεις και οι τρόποι που θα βοηθήσουν τους μαθητές να αντιμετωπίσουν τον σχολικό εκφοβισμό.  Στη συνέχεια μαθήτρια της Γ τάξης διάβασε ποίημα, που έγραψε η ίδια και αναφερόταν στο φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας.

Στο τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αποσπάσματα από την ταινία «Spijt» ¨Συγγνώμη¨, Ολλανδικής παραγωγής, στην οποία περιγράφεται η ιστορία ενός αγοριού που γίνεται θύμα εκφοβισμού, με τραγική κατάληξη.

Ας μην ξεχνάμε, ότι τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να ζουν σε ένα  ειρηνικό και ασφαλές περιβάλλον και να μην αισθάνονται κάθε είδους  απειλή.