Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

syndesh

Στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016 και στα πλαίσια εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Προσωπικών Δεδομένων, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας διαδικτυακό σεμινάριο (webinar).

Αφορούσε  τη σωστή και  ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και είχε σαν  στόχο να ευαισθητοποιήσει τους ανήλικους μαθητές ώστε να αναπτύξουν γνώσεις και δεξιότητες, να μάθουν να υπερασπίζονται τα δικαιώματά τους αλλά και να σέβονται τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τα δικαιώματα αυτά στον εικονικό αλλά και το φυσικό κόσμο.

Την διακαναλική σύνδεση, στην οποία μετείχαν 38 συνολικά Γυμνάσια από την Κεντρική Μακεδονία, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη παρουσίασε η κ. Βερόνικα Σαμαρά, συντονίστρια του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.Την παρακολούθησαν οι μαθητές της Β τάξης και πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου  στα πλαίσια της δράσης "Σύνδεση με Σύνεση". Κατά την διάρκεια της παρουσίασης προβλήθηκαν ενδιαφέροντα βίντεο, τα οποία παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον οι μαθητές. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να υποβάλλουν ερωτήσεις οι ίδιοι, αλλά και οι μαθητές όλων  των σχολείων που συμμετείχαν στη τηλεδιάσκεψη και να πάρουν απαντήσεις από την υπεύθυνη συντονίστρια.

P1130419 P1130424 P1130426