Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 guests και κανένα μέλος

1905530

Για 13η χρονιά γιορτάστηκε και φέτος η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, σε περισσότερες από 100 χώρες σε όλο τον κόσμο.

Το σύνθημα του φετινού εορτασμού ήταν : «Ανέλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο! (Playyourpartforabetterinternet)”, όπου καλεί όλους να ενεργήσουμε για ένα καλύτερο Διαδίκτυο.

Έχει καθιερωθεί και γιορτάζεται τη 2η ημέρα της 2ης εβδομάδας του 2ου μήνα του χρόνου!

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας την Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016, έγινε ενημερωτική εκδήλωση την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας.

Στην αρχή οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία μικρού μήκους «Το Παντοπωλείο», που για τρίτη φορά κατέκτησε την 1η θέση σε διεθνή Διαγωνισμό ως η καλύτερη εκπαιδευτική πηγή ψηφιακού αλφαβητισμού.

Στην συνέχεια έγινε ενημέρωση των μαθητών από τον κ. Βεργίδη Κωνσταντίνο,  Λέκτορα του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορική τουΠανεπιστημίου Μακεδονίας  και πρώην Αξιωματικό  Ειδικών Καθηκόντων στο Τμήμα Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στην αστυνομική Δ/νση  Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της ενημέρωσης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές, ώστε να μπορέσουν να αντιληφθούν ότι έχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις στην καθημερινή τους περιπλάνηση στον  κόσμο του Διαδικτύου και να μπορούν να χαίρονται όσα τους  προσφέρει με ασφάλεια. Στην ομιλία του ο κ. Βεργίδης επικεντρώθηκε, στους κινδύνους από τη δημοσιοποίηση φωτογραφιών και προσωπικών τους στοιχείων ,στη συνάντηση με αγνώστους, στο cyberbulling,στις διαδικτυακές αγορές και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Στο τέλος, οι μαθητές ανέφεραν δικές τους εμπειρίες, συζήτησαν και έλυσαν απορίες τους και  έλαβαν απαντήσεις σε ερωτήσεις που έθεσαν στον προσκεκλημένο ομιλητή μας.

P1130490         P1130494

Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε την ταινία μικρού μήκους «Το Παντοπωλείο» saferinternet

ScreenHunter 137 Feb. 08 20.27 ScreenHunter 138 Feb. 08 20.29