Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

0063 ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: «Τρόποι αισθητικής αναβάθμισης του περιβάλλοντος που ζούμε »

Το πρόγραμμα περιβαλλοντικής αγωγής και εκπαίδευσης που επιλέξαμε αυτή την χρονιά ήταν μια αφορμή για δημιουργική αναζήτηση από τους μαθητές σε σχέση με το περιβάλλον στο οποίο ζουν και δραστηριοποιούνται δηλαδή το δωμάτιο τους, το σπίτι τους, την γειτονιά τους, το σχολείο τους, την πόλη τους και ακόμη την χώρα αλλά και όλο τον πλανήτη μας. Μέσα από αυτή την αναζήτηση δόθηκε η ευκαιρία να ανακαλύψουν καινούργιες ιδέες, να καταγράψουν ήδη υπάρχουσες και να υλοποιήσουν δράσεις όπου και όσο ήταν εφικτό .

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ:

Το πρόγραμμα ξεκίνησε στα μέσα Οκτωβρίου του 2014 και υλοποιήθηκε στα τέλη Απριλίου του 2015.

1.Έγινε ενημέρωση των μαθητών του σχολείου για το θέμα του προγράμματος και συγκροτήθηκε η ομάδα από τα παιδιά που εκδήλωσαν ενδιαφέρον .

2. Έγινε σύσταση των ομάδων εργασίας και δράσης για την υλοποίηση του προγράμματος .

3. Κάθε Τετάρτη γινότανε συνάντηση της ομάδας ώστε να  γίνει συζήτηση, προγραμματισμός, ανάθεση εργασιών και δράσεις για το πρόγραμμα .

4. Συγκεντρώθηκε το υλικό για το θέμα από τις ομάδες έγινε καταγραφή ,αξιολόγηση και λήψη αποφάσεων για  την συνέχιση του προγράμματος .

5. Γίνανε δράσεις εντός του σχολείου αλλά και στην αυλή κατά την διάρκεια του προγράμματος.

6.Έγινε ενημέρωση των μαθητών του προγράμματος για το σχετικό πρόγραμμα ECO-Σχολική αυλή του Κ.Π.Ε. Φιλiππων  σε συνεργασία με τον Δήμο Καβάλας .

7. Υλοποιήθηκε συμμετοχή της ομάδας στην Πανελλήνια δράση LETSDOITGREECE.

0058 0059 DSCF2569 DSCF2580 DSCF2603

Συντονιστής Προγράμματος:Ρακιτζής Επαμεινώνδας