Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

Η θεατρική μας ομάδα ετοίμασε και παρουσίασε στις εκδηλώσεις λήξης της σχολικής χρονιάς το θεατρικό έργο «Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον» του Ρίτσαρντ Μπαχ, την αλληγορική ιστορία ενός γλάρου, του οποίου η αγάπη να πετά τον οδηγεί στην αναζήτηση του απόλυτου.

Ο Γλάρος Ιωνάθαν είναι ένας γλάρος διαφορετικός από τους υπόλοιπους. Είναι ένα πουλί που δεν είναι ικανοποιημένο με το να πετάει μόνο για να βρει την τροφή του.

Προσπαθεί να πείσει τους άλλους γλάρους να αλλάξουν στάση ζωής.

Αυτοί, όμως, τον αντιμετωπίζουν ως απόβλητο, επειδή αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα και διαφέρει από τους πολλούς. Αποθαρρύνεται, παλεύει με τον εαυτό του να αλλάξει, να γίνει σαν τους άλλους, αλλά δεν τα καταφέρνει.

Έτσι διώχνεται από το σμήνος του.

Ακολουθώντας το όνειρό του, ταξιδεύει και μαθαίνει να είναι ελεύθερος μα πάνω απ’ όλα ο εαυτός του.

Μετά γυρίζει πίσω για να διδάξει στους άλλους να μην περιορίζονται μόνο σε αυτό που βλέπουν τα μάτια τους αλλά να «βλέπουν» με την καρδιά τους.