Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

polyt ΕΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ 2018

Σήμερα, 26 Νοεμβρίου 2018, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση στα πλαίσια του «Έτους Μαθηματικών»   καθώς με την υπ’ αριθμό 6338/Δ2/16-01-2018 απόφαση του Υπουργού Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακηρύχτηκε το έτος 2018 ως «Έτος Μαθηματικών».

Στόχοι της ανακήρυξης είναι αφενός να προβληθεί και να αναδειχθεί η σημασία των Μαθηματικών και ο ρόλος τους στη δημιουργία και την ανάπτυξη του ανθρώπινου πολιτισμού και αφετέρου να ενισχυθεί το ενδιαφέρον για τα μαθηματικά και τη διδασκαλία τους.

Όλα τα παιδιά γνώρισαν μέσα από μία παρουσίαση, τους πιο σπουδαίους αρχαίους Έλληνες Μαθηματικούς, όπως τον Θαλή τον Μιλήσιο, τον Πυθαγόρα τον Σάμιο, τον Ευκλείδη κι άλλους.

Κατόπιν διασκέδασαν μαθαίνοντας για την « αρχή του Αρχιμήδη» από ένα βιντεάκι με κινούμενα σχέδια και στό τέλος του 1ου μέρους γνώρισαν το   « Ευπαλίνειο Όρυγμα »   ένα σπουδαίο έργο για εκείνη την εποχή παρακολουθώντας το αντίστοιχο βίντεο.

Στο 2ο μέρος παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα στη ζωή και το έργο του μεγάλου Μαθηματικού, Φυσικού, αστρονόμου, μηχανικού και εφευρέτη Αρχιμήδη.

Τέλος, στις τάξεις τους διδάχτηκαν από τους καθηγητές τους θέματα σχετικά με «Τα Μαθηματικά στην Αρχαιότητα», ώστε να αναδειχτεί ότι οι ρίζες των μαθηματικών και η αφετηρία τους συνδέονται με τις ρίζες και την έναρξη της δημιουργίας του ανθρώπινου πολιτισμού στην αρχαιότητα, καθώς επίσης και ότι η θεμελίωση και ανάπτυξη των μαθηματικών έγινε κυρίως στην Αρχαία Ελλάδα.