Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Tree thematiki evdomada  Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, κάλυψαν όλους τους θεματικούς άξονες « Διατροφή και ποιότητα ζωής» , « Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων» , «έμφυλες ταυτότητες» και « Κυκλοφοριακή Αγωγή και Ασφάλεια» με τις εισηγήσεις τους, τις διδασκαλίες, τις προβολές βίντεο και τη βιωματική συμμετοχή των μαθητών.

Επίσης πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας ομιλίες από κρατικούς φορείς της Καβάλας (ΚΕΘΕΑ- ΚΙΒΩΤΟΣ, Κέντρο Πρόληψης, Κέντρο Ψυχικής Υγείας και Τροχαία Καβάλας) σχετικές με θέματα της αρμοδιότητας τους και σύμφωνες με την παραπάνω θεματολογία.

Ακόμη την Πέμπτη 10 Μαΐου προσφέρθηκε πρωινό σε όλους τους μαθητές μας από τους εκπαιδευτικούς, σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, στα πλαίσια της υγιεινής διατροφής, ώστε να κατανοήσουν την σπουδαιότητα του πρώτου γεύματος της ημέρας.

Επιπλέον οι μαθητές επισκέφτηκαν το πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής της πόλης μας στα πλαίσια του ομότιτλου άξονα, όπου τους έγινε ενημέρωση από αξιωματικό της Τροχαίας για τους βασικούς κανόνες του Κώδικα Κυκλοφοριακής Αγωγής .

Τέλος, την Δευτέρα 7 Μαΐου στις 6.00 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε ομιλία – συζήτηση με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας από ψυχολόγο του ΚΕΘΕΑ Καβάλας ( Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Aτόμων) με θέμα « Πρόληψη εξαρτήσεων και άλλων παραβατικών συμπεριφορών»

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους φορείς που για άλλη μια χρονιά συνεργάστηκαν για την υλοποίηση της θεματικής εβδομάδας στο σχολείο μας.