Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

adelf IMG 20171018 113353 Την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017 ξεκίνησε η διαδικασία αδελφοποίησης του Σχολείου μας με το JOHANNES-SCHARRER-GYMNASIUM, στη Νυρεμβέργη.

Πραγματοποιήθηκε μια πρώτη διαδικτυακή επαφή-γνωριμία μέσω skype, του Διευθυντή και των υπεύθυνων καθηγητών για τη δράση αυτή με τους υπεύθυνους καθηγητές του γερμανικού σχολείου. Συζητήθηκαν  θέματα σχετικά με τον σκοπό της αδελφοποίησης,  καθώς και θέματα που αφορούσαν τον συντονισμό των δράσεων από τα δυο σχολεία.

Με την  αδελφοποίηση σχολείων δίνεται η ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν κοντά και να επικοινωνήσουν, ανταλλάσσοντας ιδέες κι απόψεις και να γνωρίσουν όχι μόνο ένα διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα αλλά και μια διαφορετική κουλτούρα, έναν άλλο πολιτισμό.Τους δίνεται επίσης η ευκαιρία να αναθεωρήσουν φυλετικά στερεότυπα και προκαταλήψεις και να ονειρευτούν μια κοινωνία ισόνομη, ελεύθερη και ειρηνική.

Ευελπιστούμε λοιπόν σε μια μελλοντική καλή συνεργασία των δυο σχολείων.

Η ιστοσελίδα του JOHANNES-SCHARRER-GYMNASIUM: