Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

035 ScreenHunter 392 Oct. 23 15.48 Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά επισκέφθηκε το σχολείο μας η Κα Τσίτση Παρασκευή, ΤΕ επισκέπτρια Υγείας, μετά την έγκριση από την Δ.Δ.Ε   Ν. Καβάλας του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα "Σχολική Υγιεινή και λοιμώδη νοσήματα".

Το πρόγραμμα προτείνεται από το Ψυχιατρικό Τμήμα του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας.

Η ενημέρωση έγινε την Δευτέρα 23 Οκτωβρίου στους μαθητές της Α΄ Τάξης καλύπτοντας δύο διδακτικές ώρες, ανά τμήμα, στην αίθουσα προβολών του Σχολείου.

Στόχος, ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τους τρόπους μετάδοσης και αντιμετώπισης  των ιών και των βακτηρίων , για τους διάφορους ιούς της γρίπης, για τις δερματικές μολύνσεις, για τον ιό Η1Ν1,για τις μεταδοτικές ασθένειες και για τους τρόπους διατήρησης ενός Υγιεινού Σχολικού Περιβάλλοντος. Έγινε επίδειξη στους μαθητές, στην οποία συμμετείχαν και οι ίδιοι, για  τη σωστή υγιεινή των χεριών , που είναι και ο βασικός τρόπος μεταφοράς των  μικροβίων.

Συζητήθηκαν επίσης οι παράγοντες, όπως η σωστή διατροφή, η άσκηση, ο σωστός ύπνος, η καλή ψυχολογία του ατόμου κ.ά., που επηρεάζουν θετικά τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος,  το οποίο είναι υπεύθυνο για την άμυνα του οργανισμού απέναντι σε ιούς, βακτήρια και πολλά είδη ασθενειών.

Ακολούθησαν αρκετές ερωτήσεις από τα παιδιά, τα οποία έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης.

Ευχαριστούμε πολύ για την συνεργασία.