Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Στο πλαίσιο της 4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σήμερα Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας εκδηλώσεις. Στόχος της Δ/νσης Φυσικής Αγωγής του ΥΠ.Π.Ε.Θ. ήταν, η άθληση να είναι πρωτίστως μια ευχάριστη δραστηριότητα και μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές/τριες και να δίνει την δυνατότητα να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση συνηθίζοντας σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ –ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Αφού συγκεντρώθηκαν τα παιδιά μετά την πρωινή προσευχή, άρχισαν να παίζουν μπάσκετ και βόλεϊ που ήταν τα αθλήματα με τα οποία άρχισαν οι σχολικές δραστηριότητες. Κατόπιν το  Σχολείο επισκέφτηκε η τοπική ομάδα ράγκμπι μετά από πρόσκληση του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων και παρουσίασε το άθλημα που έτυχε μεγάλης αποδοχής από τους μαθητές. Στη συνέχεια, στην αυλή του Σχολείου τα παιδιά έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια και η εκδήλωση έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς.