Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

P1020034 Μάθημα αντικαπνιστικής αγωγής στο Σχολείο μας με τίτλο:

«Αποφασίζω να μην καπνίζω: Γιατί;;;»

Την Παρασκευή, 19 Μαΐου 2017 οι μαθητές της Γ΄Τάξης από την 1η έως και την 6η ώρα και χωριστά κάθε τμήμα, παρακολούθησαν δίωρο πρόγραμμα Αντικαπνιστικής Αγωγής με τίτλο «Αποφασίζω να μην καπνίζω! Γιατί;;;;;», από την Κα Χατζηϊωσηφίδου Μαρία, ΜSc Μαία. ΠΕΔΥ Καβάλας.

Οι μαθητές, μέσα από την προβολή διαφανειών, ενημερώθηκαν για τις ουσίες που περιέχει το τσιγάρο, για τους λόγους που οδηγείται ο έφηβος να καπνίσει, για τον εθισμό και τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία τους, για το παθητικό κάπνισμα και ότι το κάπνισμα δεν λύνει προβλήματα, ούτε διεξόδους, αλλά δημιουργεί προβλήματα. Τονίστηκε στους μαθητές ότι το τσιγάρο δεν βελτιώνει την εικόνα κάποιου, ούτε τον κάνει δυναμικό στην παρέα και γι αυτό θα πρέπει να αρνούνται σε αυτούς που τους πιέζουν να δοκιμάσουν το τσιγάρο. kapnisma 10 logoi na to stamatisete asxetoi me tous pneumones

Τη δεύτερη ώρα οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά σκετσάκια, όπου υποδυόταν ρόλους, απαντώντας αρνητικά σε πιέσεις συνομηλίκων ή μεγαλύτερων για να ξεκινήσουν το κάπνισμα.

Στο τέλος οι μαθητές συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο αξιολόγησης της παρουσίασης, περιγράφοντας και τις εντυπώσεις τους.