Η Πέμπτη της δεύτερης εβδομάδας τουΤριωδίου ονομάζεται Τσικνοπέμπτη, επειδή την ημέρα αυτή όλοι ψήνουμε κρέας ή παλιότερα έλιωναν το λίπος από τα χοιρινά και ο καπνός (τσίκνα) μύριζε παντού. Από αυτή την τσίκνα έχει πάρει και το όνομά της η Πέμπτη.
Στο Σχολείο μας λοιπόν μαθητές, καθηγητές και γονείς αποφασίσαμε την ημέρα αυτή να τηρήσουμε το έθιμο. Έτσι οι μαθητές ζήτησαν την τρίωρη συνέλευσή τους κι αφού συζήτησαν τα θέματα που τους απασχολούσαν ακολούθησε γλέντι. Ψήθηκαν σουβλάκια με τη μέριμνα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι μαθητές χόρεψαν και διασκέδασαν αλλά και διαγωνίσθηκαν για το καλύτερο καρναβάλι.Με την παρουσία του μας τίμησε και ο προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Βαγενάς.