Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

P1020355

Tο 2005 η Γ.Σ. του ΟΗΕ αναγνώρισε την 3η Κυριακή του Νοέμβρη σαν την Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Τροχαίων Δυστυχημάτων και το 2011 η Ημέρα αυτή αναγνωρίστηκε και από την ελληνική κυβέρνηση.

Κάθε χρόνο την εν λόγω ημέρα πραγματοποιούνται ποικίλες εκδηλώσεις στις περισσότερες χώρες του κόσμου.

Έτσι , κλήθηκε στο σχολείο μας ο Υποδιοικητής της Τροχαίας Καβάλας Κος Καρακουλίδης ,τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου και κατά τις δύο τελευταίες ώρες, να ενημερώσει τους μαθητές-μαθήτριες  για τα τροχαία ατυχήματα και τον σωστό τρόπο οδήγησης και οδικής συμπεριφοράς των νέων.

Αναφέρθηκε στον αριθμό των τροχαίων ατυχημάτων που γίνονται καθημερινά στους δρόμους και δόθηκε έμφαση στο θέμα της ταχύτητας και του αλκοόλ.  Παρότρυνε τους μαθητές να χρησιμοποιούν τις ζώνες ασφαλείας όταν βρίσκονται στο αυτοκίνητο. Επίσης αναφέρθηκε   πόσο απαραίτητη  είναι η χρήση του κράνους σε όσους οδηγούν ποδήλατο ή μηχανές.

Έγινε  αναφορά σε όσους εργάζονται για να ελαχιστοποιήσουν ή να αποτρέψουν τις συνέπειες μιας τροχαίας σύγκρουσης (πληρώματα πυροσβεστικής, ασθενοφόρων, τροχαίας, γιατρών, νοσηλευτών κ.λπ. ).

Είναι «δυστύχημα» ή «αμέλεια» να προκαλέσεις το θάνατο ενός συνανθρώπου σου, οδηγώντας υπό την επήρεια αλκοόλ, παραβιάζοντας το όριο ταχύτητας ή αδιαφορώντας για τον ερυθρό σηματοδότη; Μπορεί να είναι «πλημμέλημα» το να εγκαταλείπεις στο δρόμο αυτόν που τραυμάτισες; Θα πρέπει ο υπεύθυνος ενός θανατηφόρου τροχαίου να συνεχίσει να οδηγεί και πώς διαμορφώνεται το πλαίσιο των ποινών για τους δράστες;

Στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις και προβληματισμούς που διατυπώθηκαν από τους μαθητές και έδωσε σχετικές απαντήσεις.

Μπορείτε να συμβουλευτείτε τον  οδηγό  για ασφαλή μετακίνηση με ποδήλατο για γονείς και παιδιά, που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα  http://soste.gr/