Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 guests και κανένα μέλος

20161122 112030  Με τη συμμετοχή της Β΄ Τάξης του Σχολείου μας επισκεφθήκαμε τη Δημοτική Καπναποθήκη Καβάλας, όπου εκτίθενται οι σημαντικότερες εφευρέσεις και τα Μουσικά Όργανα των Αρχαίων Ελλήνων!

Τι χαρά, έκπληξη και περηφάνια νιώσαμε βλέποντας τα επιτεύγματα των προγόνων μας!!! Τι ανάταση πνευματική και ψυχική για όλους μας για έναν λαό που εφηύρε την Τεχνολογία, πριν 2000 χρόνια, τη φιλοσοφία, την Ποίηση, τη Μουσική, την έννοια του Κλασσικού!!!!!  της  επιστήμης…

Άραγε τι μένει στον άνθρωπο να σκεφτεί, αφού πριν απ΄ αυτόν σκέφτηκε τα πάντα ο Αρχαίος Έλληνας! Αλήθεια, τι βαριά κληρονομιά κουβαλάμε  στους ώμους μας σαν λαός, μόνο που δυστυχώς το ξεχνάμε συχνά.

Τελειώνοντας τις σκέψεις μας για την σπάνια αυτή έκθεση που φιλοξενείται στην πόλη μας, να εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας για την ευρηματική και τόσο ενδιαφέρουσα παρουσίαση της ταινίας πάνω στη Μουσική των Αρχαίων Ελλήνων από το Διευθυντή του Δημοτικού Ωδείου Καβάλας  που με χαρά τα παιδιά συμμετείχαν στην διάρκεια της προβολής της .

Ανυπομονούμε και για άλλες τέτοιες εκδηλώσεις στην πόλη μας