Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 84 guests και κανένα μέλος

P1120438 «Μωρέ, πολύ φτενή της λευτεριάς η φλούδα… μιανής στιγμούλας καλοπέραση μας ξανακάνει χοίρους». Ν. Καζαντζάκης.

Στις 17 Νοέμβρη, ημέρα μνήμης της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε το θεατρικό έργο του Θωμά Μενεξέ «Η πιο μεγάλη μέρα της ζωής του».

Ο Αλέξης, ένας φοιτητής του Πολυτεχνείου, δε θέλει να πάρει μέρος στην εξέγερση, γιατί στις 17 Νοεμβρίου 1973 δίνει το τελευταίο του μάθημα για να πάρει το πτυχίο του αρχιτέκτονα. Οι υπόλοιποι φοιτητές τον περιφρονούν και του μιλούν άσχημα. Όμως μετά από μία συζήτηση με έναν καθηγητή- υποστηρικτή της χούντας, ο Αλέξης καταλαβαίνει το λάθος του και αλλάζει γνώμη… Από αδιάφορος γίνεται υπεύθυνος πολίτης και στο τέλος ήρωας.

Τα 16 παιδιά της θεατρικής ομάδας που συμμετείχαν στο έργο έκαναν πρόβες σε διαλείμματα και μετά το τέλος των μαθημάτων για 2 μήνες, αλλά το αποτέλεσμα τους δικαίωσε. Η απόλυτη ησυχία των παιδιών που παρακολουθούσαν τη 40λεπτη παράσταση και το θερμό τους χειροκρότημα στο τέλος ήταν επιβράβευση για τους κόπους τους.

Τα τραγούδια που τραγούδησε η χορωδία επιμελήθηκε ο μουσικός του σχολείου μας Νίκος Πρωτόγερος.

Η διασκευή του έργου έγινε από την υπεύθυνη της θεατρικής ομάδας, Κατερίνα Αβριωνίδου, που είχε και την επιμέλεια της γιορτής.

P1120370
P1120382