Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 9 guests και κανένα μέλος

vraveio 7 diagonismoy Το Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2021 στις 11 π.μ. πραγματοποιήθηκε -διαδικτυακά- η τελετή απονομής των βραβείων του 7ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα «Τα σχολεία αναζητούν την ιστορία τους».

Τον διαγωνισμό διοργάνωσαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης  του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Παρ’ όλες τις δύσκολες συνθήκες της χρονιάς που πέρασε, δεκάδες σχολεία από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια συμμετείχαν με εξαιρετικές δημιουργίες.

Στην τιμητική επιτροπή του Διαγωνισμού μετείχαν άνθρωποι των γραμμάτων και του πολιτισμού, πανεπιστημιακοί, στελέχη της εκπαίδευσης, όπως ο σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης.

Όσον αφορά τα Γυμνάσια που βραβεύτηκαν κι όπως αναφέρει το δελτίο τύπου της τελετής βράβευσης: "...Ταξιδέψαμε στο 1o Γυμνάσιο Καβάλας με την Ομάδα Κινηματογράφου και την Απίθανη Μνήμη, στο Γυμνάσιο Παραλίας Καλαμάτας όπου φοίτησαν προσωπικότητες όπως ο τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος και στο Γυμνάσιο Αμφίκλειας."

Αφηγήθηκαν επίσης την ιστορία τους Λύκεια από κάθε γωνιά της Ελλάδας και της Κύπρου, πολλά Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία.

222

Συγχαρητήρια πολλά στους μαθητές -μέλη της Ομάδας Κινηματογράφου, καθώς και στις καθηγήτριες κ. Καμίδου και  κ. Κωνσταντά που συντόνιζαν την προσπάθεια των παιδιών.

Για να παρακολουθήσετε την τελετή βράβευσης μπορείτε να δείτε το παρακάτω video:

Το βραβείο στο Σχολείο μας απονέμεται στο σημείο του βίντεο: Από το 01:45:34 έως το 01:49:43 λεπτό

Κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα για να δείτε το αρχικό ντοκιμαντέρ που διαρκεί 35 λεπτά, το δεκάλεπτο με το οποίο συμμετείχαμε στον διαγωνισμό καθώς επίσης και ένα trailer.

ScreenHunter 584 Feb. 01 19.52

Την Παρασκευή 12 Μαρτίου 2021 στις 18:00, στη διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση του Δικτύου Σχολείων "Τα σχολεία αναζητούν την ιστορία τους" με θέμα "Αναζητώντας το γυναικείο φύλο, μέσα από την ιστορία των σχολείων. Μαθήτριες, καθηγήτριες, διευθύντριες", προβλήθηκε το βραβευμένο ντοκιμαντέρ μας "Μνήμη απίθανη..."

Μπορείτε να δείτε το video της εκδήλωσης κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα.

Η αναφορά στο Σχολείο μας γίνεται στο σημείο του βίντεο: Από το 00:00 έως το 00:10 λεπτό

2g

ΠΗΓΗ