Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 guests και κανένα μέλος

anigif8

P1020560

mnimh

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Ντοκιμαντέρ, μια άλλη πραγματικότητα.

Στόχοι προγράμματος

Να καλλιεργηθεί το ενδιαφέρον των παιδιών για τον κινηματογράφο και να εξοικειωθούν μ’ αυτό το είδος τέχνης.
Να μυηθούν  στην τεχνογνωσία του κινηματογράφου.
Η συλλογική δημιουργία

Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του προγράμματος δημιουργήθηκε ένα ντοκιμαντέρ.

Τίτλος της ταινίας: Μνήμη απίθανη...   Διάρκεια: 35 λεπτά

Η φετινή ταινία αναφέρεται στο  Σχολείο μας.Μαθητές και πληροφορητές φωτίζουν την ιστορία του διδακτηρίου από τη χρονιά που κτίστηκε έως σήμερα. Μέσα από ιστορικά βιβλία και ντοκουμέντα αλλά και μέσα από  την αμεσότητα της αφήγησης ανθρώπων που ήταν μαθητές του, γνωρίζουμε πτυχές της εκπαιδευτικής πραγματικότητας της Καβάλας ήδη από τις πρώτες δεκαετίες του 20ουαιώνα αλλά και αργότερα. Επιχειρήσαμε ακόμα να κάνουμε μια σύνδεση με το κοντινό παρελθόν και το παρόν μιλώντας για τις τοιχογραφίες που κοσμούν τον 1ο όροφο του κτιρίου, έργα αντάξια της ιστορικότητάς του και παρουσιάζοντας ταυτόχρονα τις πολιτιστικές δράσεις που γίνονται τώρα στο Σχολείο.

Προκειμένου να συμμετέχει το ντοκιμαντέρ μας σε  διαγωνισμούς  και  αφαιρώντας σκηνές που αφορούσαν στοιχεία του πρόσφατου παρελθόντος και του παρόντος δημιουργήσαμε ένα δεκάλεπτο  αντίγραφό του και ένα trailer.

Tον Ιανουάριο, κατά τη διάρκεια της εβδομάδας που ήταν κλειστά τα σχολεία λόγω καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις), η ομάδα μας δημιούργησε ένα video   με τίτλο: Χιονισμένο το Σχολείο μας!

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε μια  εκπαιδευτική εκδρομή στην Καστοριά.

Έγινε παρουσίαση του προγράμματος στο 2ο Γυμνάσιο και στην ημερίδα που οργάνωσε η Δ.Δ.Ε. Π.Ε. Καβάλας. Παρουσιάστηκε επίσης αναλυτικά   όλο το πρόγραμμα και στο σχολείο μας . Το ντοκιμαντέρ μας προβλήθηκε και σε τοπικό κανάλι όπου παραβρεθήκαμε και αναφερθήκαμε στις δράσεις της ομάδας.

ScreenHunter 234 May. 23 12.36 2

Δείτε την εκπομπή: