Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

nn ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: «Το περιβάλλον μέσα από τη φωτογραφία».

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με είκοσι (20) μαθητές και μέρα συνάντησής μας ήταν η Τετάρτη. Η συμμετοχή ήταν σημαντική καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος. Αρχικά ασχοληθήκαμε θεωρητικά με την ιστορία της φωτογραφίας, τη «φυσική» ερμηνεία της και τεχνικές φωτογράφησης. Μέσω παραδειγματικών φωτογραφήσεων και στη συνέχεια μελέτης των λήψεων έγιναν υποδείξεις για αποφυγή συστηματικών σφαλμάτων με αποτέλεσμα να υπάρξει σημαντικότατη βελτίωση στη ματιά λήψης των μαθητών. Υιοθετήσαμε τη σύγχρονη ψηφιακή φωτογράφηση. Χρησιμοποιήσαμε SLRψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, για να δούμε την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά και COMPACT ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, για να εστιάσουμε στη χρηστικότητά τους και την ουσία του θέματος που ενδιαφέρει πάνω απ’ όλα στη φωτογραφία. Υπήρξαν και τέσσερεις ομαδικές εξορμήσεις, ημέρα Σάββατο πρωί, για φωτογράφηση σε περιοχές της πόλης μας: τη συνοικία της Παναγίας, το λιμάνι, τα καπνομάγαζα, το κέντρο – τις καμάρες και το καρνάγιο. Ακολούθησαν συναντήσεις επεξεργασίας των φωτογραφιών που ελήφθησαν, με εργασία σε ομάδες, επιλογής και σύνθεσης-δημιουργίας αλμπουμ-ταινίας του έργου μας.

Υπεύθυνος προγράμματος : Ξυλούδης Ηλίας