Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

nyrc1

Στα πλαίσια του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών πραγματοποιήθηκε με επιδότηση του Ελληνογερμανικού Ιδρύματος Νεολαίας (ΕΓΙΝ) η   επίσκεψη  δώδεκα  μαθητών του 1ου Γυμνασίου Καβάλας στην πόλη της Νυρεμβέργης,στις 19-24 Νοεμβρίου του 2023.

Συμμετέχοντας το σχολείο μας για τρίτη φορά, υλοποίησε σε συνεργασία με το JohannesScharrerGymnasium το πρόγραμμα με τίτλο: Η Αντίσταση στο Β΄Παγκόσμιο πόλεμο - Μορφές αντίστασης σε σύγχρονα προβλήματα.

Μέσα από τα βιωματικά εργαστήρια που υλοποιήθηκαν στο Μουσείο Γερμανικού πολιτισμού, οι μαθητές αντάλλαξαν απόψεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα, συνειδητοποίησαν τη σημασία τους και την πρακτική της αντίδρασης μέσα από την τέχνη με αντικείμενο το ρεύμα του Ντανταϊσμού, δημιουργώντας τις δικές τους εικαστικές συνθέσεις!

Παράλληλα οι διαδραστικές ξεναγήσεις και η επίσκεψη στους χώρους συνεδρίων του Εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος έδωσε το ερέθισμα για μια κριτική προσέγγιση της ιστορικής πραγματικότητας, τη συνειδητοποίηση των μέσων της προπαγάνδας και της χειραγώγησης της νεολαίας.

Με βάση τους φιλικούς δεσμούς που αναπτύχθηκαν μεταξύ των μαθητών και τη συνεργασία των δύο σχολείων περιμένουμε με μεγάλη χαρά την επίσκεψη της γερμανικής ομάδας τον Απρίλιο του 2024!!

nyr1

nyrb1          nyrf1