Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

voulia1

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Γ τάξης του σχολείου μας στην Βουλή των Ελλήνων που πραγματοποιήθηκε από τις 6 έως τις 8 Δεκεμβρίου 2023.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στα αντιπροσωπευτικά αξιοθέατα και μνημεία της Αθήνας Ακρόπολη, Παρθενώνα, το θέατρο του Διονύσου και στην συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης. Περιηγήθηκαν στα γραφικά δρομάκια της Πλάκας με τα όμορφα κτίρια και μαγαζιά. Αξιοποίησαν τον ελεύθερο χρόνο τους στο Μοναστηράκι και στην Ερμού. Το απόγευμα ξεναγήθηκαν στο χώρο της Βουλής και πήραν σημαντικές πληροφορίες για την λειτουργία και την ιστορία της. Στην είσοδο της Βουλής υποδέχτηκε και καλωσόρισε τους μαθητές ο βουλευτής Καβάλας κ. Ιωάννης Πασχαλίδης και φωτογραφήθηκε μαζί τους. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από τον εξώστη της Βουλής την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας του νομοσχεδίου που είχε συζητηθεί στη Βουλή. Επίσης παρακολούθησαν την αλλαγή της φρουράς. Στο τέλος της ημέρας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση ¨Μαθήματα κωμωδίας¨.

Την τρίτη ημέρα οι μαθητές επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Κέντρο Πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος» και πήραν τον δρόμο της επιστροφής γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες.

voulid1    voulic1    voulib1

voulie1    voulif1