Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 guests και κανένα μέλος

r Την Παρασκευή 11/03/2022 οι μαθητές,τριες του Γ3 τμήματος του 1ου Γυμνασίου Καβάλας συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους Καράλη Γιάννη και Τσίμπλιου Φαίδρα στα πλαίσια εκπαιδ. επίσκεψης μετέβησαν στα γραφεία της Ι.Μ. Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου όπου συναντήθηκαν με τον Μητροπολίτη μας κ. Στέφανο.

Τα παιδιά και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς υποδέχθηκε μα πατρική αγάπη ο Σεβ/τος ο οποίος εξέφρασε τη χαρά και τον ενθουσιασμό του για την παρουσία τους.

Ο επίσκοπος τους ενημέρωσε για την πνευματική και φιλανθρωπική διακονία της τοπικής μας εκκλησίας σε δύσκολους καιρούς και πώς αυτή υλοποιείται και αναπτύσσεται προς δόξαν Θεού και στηριγμό του λαού.

Στη συνέχεια ανταποκρίθηκε για να απαντήσει σε καίρια ερωτήματα των μαθητών τα οποία απασχολούν τους σημερινούς νέους.Στα πλαίσια της συζήτησης ο κ. Στέφανος ερωτήθηκε για το καθημερινό του πρόγραμμα, για την επιλογή του να γίνει κληρικός αλλά απάντησε και σε απορίες των μαθητών για υπαρξιακά ζητήματα όπως η ζωή και ο θάνατος,η μετάνοια και η συγγνώμη, η ελευθερία, η ισοτιμία των δύο φύλων, ο ρατσισμός αλλά και το επίκαιρο ζήτημα του πολέμου στην Ουκρανία και η ειρήνη.

Αποχαιρετώντας τους μαθητές ο Σεβασμιότατος αφού τους ευχήθηκε καλή Σαρακοστή και καλή πρόοδο τους έδωσε αναμνηστικές ευλογίες και κεράσματα και τους προέτρεψε να τον επισκέπτονται συχνά για να επικοινωνούν και να ακούει τις  σκέψεις και τους προβληματισμούς τους για οποιοδήποτε θέμα τους απασχολεί.

e    y