Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

IMG 133105b90b4eaac7da588f6625fc48cb V Την Παρασκευή 6/12 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη.Η Διδακτική αυτή επίσκεψη είχε βαθιά διδακτικούς και ψυχοπαιδαγωγικούς σκοπούς:

Να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με ζωντανό εποπτικό υλικό σχετικό με ενότητες της διδακτικής ύλης τους (όπως η Ιστορία και τα Καλλιτεχνικά) και να μάθουν μέσα από μια σειρά από βιωματικές δραστηριότητες και εμπειρίες. Να προσεγγίσουν το εξεταζόμενο θέμα στο φυσικό του χώρο και να το επεξεργαστούν ποικιλόμορφα και ποικιλότροπα. Να διευρύνουν τους πολιτιστικούς ορίζοντές τους, να αναπτύξουν ενδιαφέροντα μέσα από την γνωριμία τους με διαφορετικούς τομείς γνώσης. Να αποκτήσουν δεξιότητες κοινωνικής συμπεριφοράς από την επαφή τους με διάφορους εξωσχολικούς παράγοντες Έτσι η Α΄ τάξη επισκέφτηκε τον Ναό του Αγίου Δημητρίου, την κρύπτη (κατακόμβες) του ναού και περιηγήθηκε στην έκθεση ψηφιδωτών στη Ροτόντα.. Η Β΄ τάξη ξεναγήθηκε στο Βυζαντινό Μουσείο στις αίθουσες 1 ( Παλαιοχριστιανικός Ναός) και 2 (Παλαιοχριστιανική Πόλη και Κατοικία). Η Γ΄ τάξη ξεναγήθηκε στο Πολεμικό Μουσείο. Τέλος όλες οι τάξεις συγκεντρώθηκαν στο ΚΟΣΜΟΣ για μεσημεριανό γεύμα και επιστρέψαμε στην Καβάλα στις 4 το απόγευμα. Ήταν μια επίσκεψη που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.