Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

au1

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, την Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 το πρωί ξεκίνησε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης  του Σχολείου μας  στην Αθήνα, για να επισκεφθούν το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων.

Βίωσαν για τρεις ημέρες μοναδικές εμπειρίες, με επισκέψεις σε χώρους δημοκρατίας, πολιτισμού, τεχνών και επιστημών.

Εξήντα ένα αγόρια  και  κορίτσια  με συνοδούς τέσσερις καθηγητές , αφού έφτασαν χαρούμενα στην πρωτεύουσα το απόγευμα παρακολούθησαν στο θέατρο Ακροπόλ το μιούζικαλ ¨ΜΑΤΙΛΝΤΑ¨, βασισμένο στο ομότιτλο βιβλίο του Roald Dahl σε σκηνοθεσία Θέμις Μαρσέλλου, με ζωντανή μουσική. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με την παράσταση και την εξαιρετική εμφάνιση των μικρών παιδιών(ηθοποιών) στη σκηνή.

Την επόμενη ημέρα είχαν την ευκαιρία να ανεβούν και να ξεναγηθούν στον ιερό βράχο της Ακρόπολης και στο  νέο Μουσείο της Ακρόπολης με τη βοήθεια έμπειρης ξεναγού. Επίσης είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου και στα στενά της Πλάκας και να απολαύσουν την όμορφα στολισμένη Πλατεία Συντάγματος. Το απόγευμα της Παρασκευής επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση που τους έγινε  εκεί από το φιλόξενο προσωπικό με  θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, όπως και της λειτουργίας του δημοκρατικού πολιτεύματος και ξεναγήθηκαν στην έκθεση στην έκθεση «Ρήγας και Επανάσταση», που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της συμπλήρωσης των 220 χρόνων από τον θάνατο του Ρήγα Βελεστινλή. Στόχος της έκθεσης είναι να αναδείξει το έργο και το μαρτυρικό τέλος του Ρήγα και των επτά συντρόφων του, τα χρόνια που προηγήθηκαν της Ελληνικής Επανάστασης και του Αγώνα που οδήγησε στην δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής, κάθισαν στα έδρανα των βουλευτών ενημερώθηκαν και θαύμασαν από κοντά το ναό της Δημοκρατίας.

Το Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου, πριν την επιστροφή στην Καβάλα,  επισκέφθηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας και ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Αρχαία Ελλάδα- Οι Απαρχές των Τεχνολογιών», έχοντας την ευκαιρία να γνωρίσουν μια σχετικά άγνωστη πτυχή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού, μέσα από 100 εκθέματα όπως το ρομπότ υπηρέτρια, το υδραυλικό ρολόι, τον κινηματογράφο του Φίλωνος , τους τρόπους επικοινωνίας μέχρι και τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Ση συνέχεια παρακολούθησαν την αλλαγή φρουράς μπροστά από τη Βουλή.

Τα παιδιά έφτασαν στην Καβάλα το βράδυ χωρίς προβλήματα και γεμάτα με όμορφες αναμνήσεις.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που ανέλαβε τα έξοδα της δεύτερης ξεναγού στο Μουσείο Ακρόπολης.

au4    au3    IMG 20181214 222646    IMG 78bcaaa9ef4244ccb7585020973069c5 V

IMG 20181213 124207    IMG 20181214 101917    IMG 20181214 102919    IMG 20181214 120750    IMG 20181215 093929    IMG 20181214 181539