Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Στα πλαίσια των Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων που υλοποιούνται στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Καστοριά από 30/3/2017 μέχρι 1/4/2017.

Την πρώτη ημέρα το πρόγραμμα περιελάμβανε περιήγηση στη Σιάτιστα και επίσκεψη στον Λιμναίο Οικισμό της Νεότερης Νεολιθικής Περιόδου, στο Δισπηλιό Καστοριάς. Ακολούθησε περιήγηση στο Ντολτσό, τη γραφική συνοικία της Καστοριάς με τα περίφημα αρχοντικά που κτίστηκαν το 17ο και 18ο αιώνα. Σε έναν από τους πιο γραφικούς δρόμους της πόλης, επισκεφτήκαμε το αρχοντικό του Νεράντζη Αϊβάζη, το οποίο από το 1975 στεγάζει το Λαογραφικό Μουσείο. Κατόπιν ξεναγηθήκαμε  στη Μονή της Παναγίας της Μαυριώτισσας, χτισμένη τον 11ο αιώνα.

Τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκδρομή στη Μικρή και Μεγάλη Πρέσπα, στα χωριά Άγιος Αχίλλειος και Ψαράδες. Στον γυρισμό επισκεφτήκαμε και την περίφημη Σπηλιά του Δράκου στην Καστοριά, ένα πανέμορφο σπήλαιο που ανακαλύφθηκε το 1954.

Την τρίτη ημέρα φύγαμε για Νυμφαίο. Στην περιοχή δραστηριοποιείται η οργάνωση του Αρκτούρου με ένα περιβαλλοντικό κέντρο ενημέρωσης για την καφέ αρκούδα και τον λύκο. Εκεί  ενημερωθήκαμε για τη δράση της και ξεναγηθήκαμε στη Νίκειο Σχολή. Τελευταία στάση μας η Έδεσσα με τους επιβλητικούς καταρράκτες της.