Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

DSC02744 Φέτος, στα πλαίσια του μαθήματος του project η Β τάξη του σχολείου μας ανέλαβε την οργάνωση της σχολικής βιβλιοθήκης. Βασικός στόχος, είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με το βιβλίο, βασικό στοιχείο του πολιτισμού μας,  και να αντλήσουν μέσα από αυτό στοιχεία που αφορούν τον πολιτισμό μας, αλλά και  πληροφορίες που τους ενδιαφέρουν.

Στην ταξινόμηση των βιβλίων, διαπιστώσαμε ότι κάποια βιβλία ήταν σε πολύ κακή κατάσταση, όπως  τους έλειπαν εξώφυλλα, σελίδες ήταν φθαρμένες κ.ά. και έτσι, αποφασίσαμε στις 17 Φεβρουαρίου 2016  να επισκεφθούμε το βιβλιοδετείο που βρίσκεται στο 2ο όροφο  στη Δημοτική αγορά της  Καβάλας.  Με πολύ ευγένεια και προθυμία μας υποδέχθηκαν τα άτομα που εργάζονται εκεί, και μας εξήγησαν τι σημαίνει βιβλιοδεσία των βιβλίων.

Το βιβλίο, αφού αφαιρεθεί το παλιό εξώφυλλο, τοποθετείται σε  ειδικό μηχάνημα που πιέζεται για να μείνει σταθερό. Ο βιβλιοδέτης , κάνει κοψίματα κατά μήκος  της ράχης του βιβλίου, και περνάει και δένει καινούργιες κλωστές. Έπειτα, κολλούν λωρίδες χαρτιού στην πλάτη του βιβλίου. Οι λωρίδες κολλιούνται με μια πολύ γερή κόλλα, ειδική για αυτή τη δουλειά. Μένει για είκοσι περίπου λεπτά μέχρι  να στεγνώσει η κόλλα και ακολουθεί  το  επόμενο στάδιο στο οποίο βάζουν το βιβλίο στον κόφτη, μια μηχανή που κόβει το χαρτί, για να κοπούν οι σελίδες που προεξέχουν και όσες, είναι φθαρμένες. Στη συνέχεια, συμπιέζουν το σκληρό εξώφυλλο με το βιβλίο και την κόλλα σε ένα ειδικό μηχάνημα, την πρέσα, για να κολλήσουν γερά.

Στο τελικό στάδιο το βιβλίο πηγαίνει στη τοποθέτηση του τίτλου και των άλλων στοιχείων του βιβλίου . Η τοποθέτηση του τίτλου στα καλύμματα γίνεται με τον παραδοσιακό τρόπο. Υπάρχουν μικρά μεταλλικά κουτιά στα οποία αναγράφονται ανάγλυφα γράμματα της αλφαβήτου. Τα κουτάκια ενώνονται και σχηματίζουν τις λέξεις. Στη συνέχεια, θερμαίνονται και πιέζονται πάνω σε χρυσόχαρτο και έτσι «τυπώνονται»  οι τίτλοι των βιβλίων με χρυσά γράμματα.

Εντυπωσιαστήκαμε με τη διαδικασία της βιβλιοδεσίας, η οποία προστατεύει τα βιβλία από τη φθορά του χρόνου και καταλάβαμε ότι το βιβλίο, πραγματικά αποτελεί βασικό στοιχείο του πολιτισμού μας.  Όμως η τέχνη  της βιβλιοδεσίας απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση και προσοχή!

DSC02743 DSC02745 DSC02747 DSC02748