Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ

ΑΠΟΥΣΙΕΣ - ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ - ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ

Οι μαθητές και οι γονείς τους πρέπει να δώσουν ιδιαίτερη σημασία στο θέμα των απουσιών,  το οποίο είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και το Σχολείο εφαρμόζει απαρέγκλιτα τον νόμο.

Απουσία ή καθυστέρηση 1ης ώρας

Τα μαθήματα της 1ης ώρας αρχίζουν αμέσως μετά την πρωινή προσευχή και τις σχετικές ανακοινώσεις. Μαθητής που προσέρχεται μετά την είσοδο του καθηγητή στην τάξη δε γίνεται δεκτός στο μάθημα και χρεώνεται με απουσία. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. αργοπορία του λεωφορείου), ο μαθητής μπορεί να γίνει δεκτός, με άδεια της Διευθύντριας.

Καθυστέρηση – απουσία σε ενδιάμεσες ώρες

Καθυστερημένη προσέλευση μαθητή σε ενδιάμεσες ώρες δεν επιτρέπεται εκτός από περιπτώσεις που έχει δοθεί άδεια από την Διευθύντρια για σοβαρούς λόγους. Μαθητής που καθυστέρησε δεν γίνεται δεκτός, και παίρνει αδικαιολόγητη απουσία .

Αποχώρηση από το σχολείο

Οι μαθητές/ριες σε καμία περίπτωση δεν φεύγουν από το Σχολείο πριν τη λήξη των μαθημάτων χωρίς άδεια. Αν παρουσιαστεί ανάγκη έκτακτης αποχώρησης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου (π.χ. ασθένεια),ενημερώνεται ο γονέας/κηδεμόνας για να προσέλθει στο Σχολείο και να παραλάβει το παιδί του. Τέλος, εάν κάποιος γονέας/κηδεμόνας χρειαστεί, για ειδικό λόγο να πάρει το παιδί του πριν τη λήξη των μαθημάτων, χρειάζεται να ενημερώσει τη Διεύθυνση του Σχολείου

Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης του μαθητή ευθύνεται ο κηδεμόνας του.
Όταν ένας μαθητής συμπληρώσει είκοσι τέσσερις (24) απουσίες, το Σχολείο ενημερώνει τον γονέα ή τον κηδεμόνα με e-mail.
● Η παραμονή των μαθητών στους χώρους του Σχολείου είναι
υποχρεωτική για όλες τις ώρες λειτουργίας του και η χωρίς άδεια έξοδος των μαθητών από τους σχολικούς χώρους ελέγχεται πειθαρχικά.
● Εάν κάποιος μαθητής απουσιάσει από κάποιο μάθημα, δεν
απαλλάσσεται από την μελέτη, την προπαρασκευή και την εξέταση στο μάθημα αυτό.

Απουσίες μαθητών-Διαδικασίες ενημέρωσης μαθητών, γονέων και κηδεμόνων

Η ενημέρωση μαθητών, γονέων και κηδεμόνων γίνεται μέσω των ακόλουθων τρόπων:

● Ιστοσελίδας του Σχολείου.
● Ενημερωτικών σημειωμάτων ή/και βεβαιώσεων για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικών εκδρομών, για την παρακολούθηση εκπαιδευτικών θεαμάτων κ.λπ.
● Τηλεφωνικά, σε έκτακτες περιπτώσεις.
Μέσω της επίσκεψής τους στο σχολείο στις προγραμματισμένες, από τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών, ημέρες και ώρες.

Φοίτηση

Η φοίτηση των μαθητών/ριώνσύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, είναι καθήκον και υποχρέωση τους. Η συμμετοχή τους οφείλει να είναι τακτική, ενεργός και συστηματική. Η ελλιπής φοίτησή τους, και μάλιστα χωρίς σοβαρό λόγο, δυσχεραίνει τόσο το σχολικό έργο όσο και την πρόοδό τους.

Πρωινή συγκέντρωση

Οι μαθητές υποχρεούνται να είναι παρόντες στην πρωινή παράταξη και δεν παραμένει κανείς εντός των αιθουσών, εκτός από περιπτώσεις που έχει δοθεί άδεια από την Διευθύντρια για λόγους υγείας. Η Διευθύντρια και το διδακτικό προσωπικό παρευρίσκονται στην προσευχή.

Απουσίες από συγκεντρώσεις– σχολικούς περιπάτους – μονοήμερες εκδρομές

Μαθητές που απουσιάζουν από συγκεντρώσεις του Σχολείου παίρνουν απουσία και σε περιπτώσεις επανάληψης του φαινομένου ελέγχονται πειθαρχικά. Η συμμετοχή όλων των μαθητών στις σχολικές γιορτές, εκδηλώσεις εθνικών επετείων, διδακτικούς περιπάτους, μονοήμερες εκδρομές, εκπαιδευτικές επισκέψεις και γενικά σε όλες τις εκδηλώσεις της Σχολικής Ζωής είναι υποχρεωτική.

Απουσίες – Απαλλαγές από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, και των  Θρησκευτικών

Όλοι οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, φορώντας την αθλητική τους ενδυμασία (φόρμες γυμναστικής). Οι μαθητές που προσέρχονται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής χωρίς φόρμες παίρνουν απουσία. Ημερήσιες απαλλαγές από τη Φυσική Αγωγή δίνονται μόνον από τον υπεύθυνο καθηγητή σωματικής αγωγής ή την Διευθύντρια και μόνον για σοβαρούς λόγους. Οι μαθητές που παίρνουν ημερήσια απαλλαγή παραμένουν στο χώρο όπου γίνεται το μάθημα. Εξαιρούνται σοβαρές περιπτώσεις τραυματισμού ή κρυολογήματος, οπότε οι μαθητές μπορούν να παραμένουν στις τάξεις τους. Η απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών πραγματοποιείται μόνον μετά από αίτηση του κηδεμόνα πέντε (5) ημέρες πριν από την έναρξη των μαθημάτων.