Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Η 10η Οκτωβρίου έχει ανακηρυχτεί ως παγκόσμια ημέρα ψυχικής υγείας, όμως δυστυχώς δεν παίρνει την απαραίτητη αναγνώριση, κυρίως στη χώρα μας. Το θέμα, παρ’ όλα αυτά είναι τόσο σοβαρό, όσο και τα σωματικά και χρόνια προβλήματα υγείας.

Οι ψυχικές ασθένειες διαφέρουν τόσο σε είδος όσο και σε σοβαρότητα. Κάποια παραδείγματα είναι η κατάθλιψη, το άγχος, είτε γενικό είτε κοινωνικό, η σχιζοφρένεια, αλλά και άλλα λιγότερο σοβαρά, όπως το τικ. Γενικά οι ψυχικές ασθένειες είναι πιο συχνές απ’ όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος και κάποιος με σοβαρά συμπτώματα μπορεί να είναι ανάμεσα μας.

Θα νόμιζε κανείς πως για ένα τόσο σημαντικό θέμα, θα είχαν παρθεί κάποια μέτρα, κυρίως στα σχολεία, όπου και βρίσκονται πολλοί όταν τα συμπτώματα της ασθένειας κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση. Αντιθέτως, το σχολείο και γενικά η κοινωνία δεν αντιμετωπίζει τους ανθρώπους αυτούς όπως θα έπρεπε. Για παράδειγμα, συμπολίτες, ακόμα και συμμαθητές μας με κοινωνικό άγχος υποχρεώνονται να μιλάνε μπροστά σε πλήθος, που είναι ό,τι χειρότερο για τα άτομα αυτά.

Ο φαύλος αυτός κύκλος συνεχίζεται όταν τα άτομα με ψυχικές ασθένειες δεν εκφράζουν τι αισθάνονται και τι περνάνε. Τα περισσότερα πιστεύουν ότι το πρόβλημα τους δεν θα ληφθεί στα σοβαρά από τους άλλους, ή ότι θα γίνουν θύμα κοροϊδίας εξ΄αιτίας του. Γι’ αυτό, κλίνονται στον εαυτό τους και φτάνουν στο σημείο να μην ανοίγονται ούτε στους στενότερούς τους κύκλους.

Ο σκοπός του κειμένου αυτού είναι να δώσει το έναυσμα για να σκεφτούμε. Ότι άνθρωποι με ψυχικές ασθένειες είναι πιο κοντά μας απ΄όσο νομίζουμε και ίσως να χρειάζονται τη βοήθειά μας. Αν αρχίσουμε να εκφραζόμαστε πιο ελεύθερα και να μάθουμε να κάνουμε όλοι κάτι, έστω κάτι μικρό, για το κοινωνικό συμφέρον, μπορούμε να επωφεληθούμε όλοι και η κάθε ευάλωτη κοινωνική ομάδα να λαμβάνει τη βοήθεια και υποστήριξη που της χρειάζεται. Ας βοηθήσουμε όλοι στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του κόσμου για το σημαντικότατο αυτό θέμα.

Όλοι αξίζουν ίση μεταχείριση

σε όλους τους τομείς