Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Φέτος, η Ομάδα Κινηματογράφου του Σχολείου μας, με αφορμή τη δράση  "Κάθε κτίριο μία ιστορία στην πόλη"  του Cosmopolis Festival, αποφάσισε  να ψάξει και να μάθει την ιστορία του κτιρίου στο οποίο στεγάζεται το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας.

Στην έρευνα των μαθητών  βοήθησε πολύ και το 35λεπτο ντοκιμαντέρ  που είχε δημιουργήσει το 2017 η Ομάδα για την ιστορία του Σχολείου με τους μαθητές που ήταν τότε μέλη της. Δανείστηκαν κάποια στοιχεία  και προχώρησαν έτσι στη δημιουργία ενός video με το οποίο συμμετείχαν στη δράση.

Η παρουσίαση της δράσης έγινε την Παρασκευή 28 Ιουλίου στο προαύλιο του 5ου Γυμνασίου.

Δείτε το video:

Διαδραστικός χάρτης των κτιρίων που ενέπνευσαν και κίνησαν το ενδιαφέρον στις ομάδες των μαθητών της πόλης μας.

code 1