Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

Η 21η Μαρτίου έχει οριστεί ως Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού. Ταυτόχρονα έχει οριστεί και ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης.

Έτσι στο σχολείο μας οργανώσαμε με επίκεντρο την ποίηση, δραστηριότητες υπό τον γενικό τίτλο «Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό». Δραστηριότητες με σκοπό την καλλιέργεια των αξιών της ισότητας, της αλληλεγγύης, της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Αφού παρουσιάσαμε και αναλύσαμε κάποια έργα της ελληνικής και της παγκόσμιας ποίησης σχετικά με το θέμα, ακούσαμε τραγούδια αντιρατσιστικά και κατόπιν οι μαθητές σε ομάδες δημιούργησαν δικά τους έργα.

Δημιούργησαν video όπου «εικονογράφησαν» στίχους ποιημάτων, αφίσες στις οποίες αξιοποίησαν στίχους ποιημάτων και καλλιγράμματα με ποιήματα που τους εντυπωσίασαν.Έγραψαν δικά τους ποιήματα κι έφτιαξαν  ψάχνοντας στο διαδίκτυο, μια λίστα μελοποιημένων αντιρατσιστικών ποιημάτων (playlist), την οποία δημοσίευσαν στο κανάλι του Σχολείου στο youtube.

Παρακάτω παρατίθενται τα έργα των μαθητών.

hh            cc         fg

mmmm d