Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 βραβεύθηκαν από τον Δήμο Καβάλας οι μαθητές της ομάδας κινηματογράφου του Σχολείου μας για την κατάκτηση της 2ης θέσης στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών "Cinema... διάβασες;"

Η ταινία τους με τίτλο "Με τον τρόπο του Γ.Σ.-Γ. Σεφέρη", αφορά το συγκεκριμένο ποίημα του ποιητή που το έγραψε το 1936 και δηλώνει σ' αυτό με τον δικό του τρόπο, τη θλίψη και την απογοήτευσή του, όταν ταξιδεύει σε ελληνικούς τόπους γιατί υπάρχει διάσταση ανάμεσα στο μυθολογικό παρελθόν και στο ταπεινό παρόν της Ελλάδας, και ταυτόχρονα μια γενική αδράνεια.

Αυτό που προβλημάτισε τους μαθητές, όταν το διδάχτηκαν στο μάθημα της Λογοτεχνίας, ήταν ο συσχετισμός ανάμεσα στο τότε και στο τώρα και η διαχρονικότητα των μηνυμάτων του. Σκέφτηκαν λοιπόν πωςθα έπρεπε να το δραματοποιήσουν και να το κινηματογραφήσουν γιατί θέλησαν να δείξουν πως η πίκρα του ποιητή και η αγωνία του για τη μοίρα του τόπου, τους αγγίζει, παρόλο που είναι έφηβοι ακόμα..."Στόχος, να αναδείξουμε με την ταινία γιατί και σήμερα η Ελλάδα συνεχίζει να μας πληγώνει...", τόνισαν οι ίδιοι οι μαθητές.

Οι μαθητές Θεοδώρα Εριφυλλίδη, Διαμαντής Μπιλμπίλης , Ελευθερία Παπάζογλου και Χριστίνα Πασχαλίδου, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους και συντονίστρια της ομάδας Καμίδου Ματούλας, βραβεύθηκαν παρουσία του Δημάρχου Καβάλας, Θόδωρου Μουριάδη, της Προέδρου της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καβάλας, Ανθής Χατζηφραντζή, του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Καβάλας και της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Δήμου Καβάλας, Βασίλη Μαυρομμάτη και της Διευθύντριας του 1ου Γυμνασίου, Παναγιώτας Αμερικάνου.

Η εκδήλωση βράβευσης ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των δράσεων της ομάδας κινηματογράφου όλα τα προηγούμενα χρόνια, από το 2010 έως το 2023 και με την προβολή της βραβευμένης ταινίας.