Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 guests και κανένα μέλος

iera Το 1Ο Γυμνάσιο Καβάλας τίμησε την εορτή των Τριών Ιεραρχών με εκκλησιασμό στον ιερό ναό της Αγίας Βαρβάρας .Μετά την επιστροφή των μαθητών στο σχολείο, έγινε προβολή βίντεο σχετικού με τη ζωή ,τη μόρφωση και τη συγγραφική και κοινωνική δράση των μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας.

Η γιορτή τους εισήχθη στην εκκλησία στα μέσα του 11ου αιώνα από το λόγιο και μητροπολίτη Ευχαϊτών Ιωάννη Μαυρόποδα επί αυτοκράτορος Κωνσταντίνου Θ ΄ του Μονομάχου (1000-1055).Σκοπός του Μαυρόποδα ήταν να παρουσιάσει τις τρείς αυτές εξέχουσες προσωπικότητες ως τους κατ΄εξοχήν υπέρμαχους του τριαδικού δόγματος και να δώσει τέλος στον φατριασμό που υπήρχε για το ποιος από τους τρείς ιεράρχες είναι ο σπουδαιότερος.

Το 1842 το Πανεπιστήμιο Αθηνών καθιέρωσε για όλη την ελεύθερη Ελλάδα την εορτή των Τριών Ιεραρχών ως ημέρα αφιερωμένη στην παιδεία και στα γράμματα .Από τότε ως σήμερα ,οι Τρείς Ιεράρχες θεωρούνται προστάτες των μαθητών ,των φοιτητών και γενικά όσων σπουδάζουν ,και η μέρα κοινής μνήμης τους είναι σχολική γιορτή.