Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Ίσως δεν τιμάμε τους

λόγους που αγωνίστηκαν

και έπεσαν.

Κάθε Νοέμβρη, ο νους και η καρδιά μας είναι εκεί, στο Πολυτεχνείο της Αθήνας, στην ηρωική εξέγερση των φοιτητών, της νεολαίας και ολόκληρου του ελληνικού λαού κατά της τυραννίας, το Νοέμβριο του 1973.

Με αυτές τις σκέψεις τιμήσαμε και φέτος την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022, με μια λιτή γιορτή στο σχολείο μας την επέτειο του Πολυτεχνείου, την 17η Νοέμβρη 1973. Η ημέρα αυτή θυμίζει σε όλους μας πως για τη λευτεριά χρειάζονται αγώνες και σε αυτούς τους αγώνες πρωτοστάτησε η νεολαία της πατρίδας μας.

Στη φετινή εκδήλωση επικεντρωθήκαμε σε όλα όσα ζούσαν οι Έλληνες από την στιγμή της επιβολής της δικτατορίας, στο πόσο άλλαξε η ζωή των απλών Ελλήνων πολιτών και πώς ήταν η καθημερινότητά τους. Ακούστηκαν ποιήματα, κείμενα, τραγούδια και κατά την διάρκεια της γιορτής μαθητές εμπνεύστηκαν και ζωγράφισαν αφίσες από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου και τις κρέμασαν στα ταμπλό του σχολείου.

Το Πολυτεχνείο μας δίδαξε ότι οι αλλαγές στην κοινωνία δεν είναι ποτέ υπόθεση ενός ατόμου, είναι πάντα δουλειά, και σκληρή δουλειά πολλών συνανθρώπων μαζί για να τις αξίες της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας.