Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

olokaytoma Προβολή ταινίας "Η κλέφτρα των βιβλίων" του Μπράιαν Πέρσιβαλ.

Στόχος της εκδήλωσης που οργανώθηκε ήταν:
Να γνωρίσουν οι μαθητές τι συνέβη στη διάρκεια του Β ́ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Να μάθουν για την τύχη των Εβραίων και των άλλων θυμάτων του Ολοκαυτώματος και να συζητήσουν τη σημασία των ηθικών ζητημάτων που προκύπτουν από το γεγονός και τη σύνδεσή του με αντίστοιχα σύγχρονα προβλήματα, όπως ο ρατσισμός, η κατάπαυση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις σύγχρονες κοινωνίες, η ρητορική του μίσους και ο αντισημιτισμός.

Η ταινία επικεντρώνεται σε ένα 9χρονο κορίτσι, την Liesel (SophieNélisse), η οποία παραμονές του Β΄ παγκοσμίου πολέμου δίνεται για υιοθεσία σε μια φτωχή οικογένεια της εργατικής τάξης. Η Liesel κλέβει το πρώτο της βιβλίο πριν καν μάθει να διαβάζει και αυτό θα αποτελέσει την αρχή της μεγάλης της αγάπης για τα βιβλία. Ενώ διδάσκεται από τον θετό της πατέρα με τον οποίο αποκτά μια πολύ δυνατή σχέση, ξεσπάει ο πόλεμος όπου βρίσκει την οικογένεια να κρύβει στο υπόγειό τους τον Max, έναν νεαρό Εβραίο.

Πηγή:https://www.dvd-trailers.gr/tainia/i_kleftra_ton_biblion_2013/