Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 guests και κανένα μέλος

22 Το φαινόμενο της σχολικής βίας και του εκφοβισμού λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις και έχει αρνητικές συνέπειες τόσο στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών όσο και στη διαδικασία μάθησης.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Με αφορμή την ημέρα αυτή, κλήθηκαν οι σχολικές μονάδες να αφιερώσουν χρόνο για δράσεις, από την Τρίτη 3 Μαρτίου έως την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμό.

Στα πλαίσια των δράσεων αυτών το σχολείο μας συμμετείχε με τις παρακάτω δράσεις:

Την Τετάρτη 4 Μαρτίου, οι τελευταίες ώρες από το ωρολόγιο πρόγραμμα αφιερώθηκαν στην προβολή και παρακολούθηση της ταινίας «Κes» του Κεν Λόουτς» (1969) , όπου ο δεκαπεντάχρονος Μπίλι Κάσπερ μεγαλώνει στις φτωχογειτονιές των ανθρακορυχείων του Γιόρκσαϊρ χωρίς ελπίδα, σε μια οικογένεια που την έχει εγκαταλείψει ο πατέρας, στο σχολείο που μπλέκει συνεχώς σε καυγάδες με τους συμμαθητές του, ενώ οι δάσκαλοι δεν χάνουν την ευκαιρία να τον τιμωρούν και να τον εξευτελίζουν δημόσια για την κακή του απόδοση. Ο Μπίλι θα βρει τη μοναδική διέξοδο στη σχέση που θα αναπτύξει με ένα είδος γερακιού το kes , το οποίο θα δαμάσει και θα εκθρέψει σε πείσμα όσων θεωρούν κι αυτή την απόπειρά του μια ακόμα αποτυχία.

Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου και μετά την πρωινή προσευχή οι μαθητές της Γ΄ τάξης δημιούργησαν με τα σώματά τους στο μέσον της αυλής του σχολείου τις λέξεις ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ , με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους να τους παρακολουθούν σχηματίζοντας αλυσίδα γύρω τους και φωνάζοντας συνθήματα κατά της ενδοσχολικής βίας.

Ας ευχηθούμε να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο μέσα από τα σχολεία μας γιατί τα παιδιά δικαιούνται να ζουν και να εργάζονται σε ένα σχολικό περιβάλλον που τους παρέχει ασφάλεια, ηρεμία και σεβασμό, γιατί η παραβίαση των δικαιωμάτων ακόμη κι όταν γίνεται από συνομηλίκους, προκαλεί μεγάλη ψυχική οδύνη.