Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 guests και κανένα μέλος

ScreenHunter 1342 Nov. 22 20.15 Στις 20 Νοεμβρίου 2019 συμπληρώθηκαν 30 χρόνια από την υπογραφή της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Παρότι πέρασαν δεκαετίες μετά την υπογραφή της Σύμβασης, τα δικαιώματα των παιδιών ξακολουθούν να καταστρατηγούνται σε παγκόσμιο επίπεδο, με μεγάλο ποσοστό παιδιών να αποτελούν θύματα ενόπλων συρράξεων και φτώχειας, να πεθαίνουν από ασθένειες, που σε πολλές περιπτώσεις είναι πλέον ιάσιμες, να στερούνται οικογενειακής φροντίδας, σχολικής εκπαίδευσης, κοινωνικής πρόνοιας και ευημερίας, να γίνονται αντικείμενο διαφορετικών μορφών εκμετάλλευσης.

Στο πλαίσιο αυτό και με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών του σχολείου μας, υλοποιήθηκε δράση που περιελάμβανε μια παρουσίαση με τα πιο βασικά άρθρα της Σύμβασης στους μαθητές και με εικόνες προβληματισμού και περίσκεψης.

Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν δυο ταινίες μικρού μήκους για όλα τα «αόρατα» παιδιά, σε κάθε γωνιά της Γης. Στην πρώτη ταινία «Tanza»,ο Μεντί Σαρέφ, που εκπροσωπεί την Αφρική παρακολουθεί με το φακό του τα παιδιά-πολεμιστές της ηπείρου του, που σπαράσσεται από εμφυλίους. Δεν πήγαν ποτέ σχολείο ούτε ξέρουν τι πάει να πει δώρο. Στην δεύτερη ταινία που ακολούθησε, η  Κάτια Λουντ, που εκπροσωπεί τη Βραζιλία με την ταινία «Bilu & Joao», παρακολουθεί μία μέρα από τη ζωή δύο φτωχών παιδιών, από τις φαβέλες, που προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα στους δρόμους του Σάο Πάολο.

Στο τέλος οι μαθητές ευχήθηκαν να μην υπάρχουν τέτοιες συνθήκες διαβίωσης σε μεγάλο αριθμό παιδιών παγκόσμια και ότι οι μεγάλοι έχουν την υποχρέωση να εφαρμόζουν, να ενισχύουν και να προστατεύουν τα δικαιώματα του παιδιού.

Η απόλαυση των δικαιωμάτων του παιδιού είναι κάτι περισσότερο από διακηρύξεις………

IMG 57bce17fe76bc002e9c5d44da5d03418 V    IMG 23b99f967ae0ae60eb987c3bdae6e585 V