Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018, το σχολείο μας,  στις 28/9/2018  διοργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες.

Με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» οι  μαθητές συμμετείχαν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις(αερόβιες κινητικές δραστηριότητες,  τρέξιμο,  ομαδικά -ατομικά αθλήματα, καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5,  βόλεϊ και σε χορούς.

Στόχοι της διοργάνωσης ήταν:

Α. Η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου.

Β. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης που θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.