Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Η τεχνολογία προχωράει με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Έτσι μπήκε και το Διαδίκτυο στη ζωή μας. Είναι μια απέραντη δεξαμενή πληροφοριών, που γκρεμίζει τα γεωγραφικά σύνορα της γνώσης και ενώνει τις εμπειρίες ανθρώπων από όλο τον κόσμο, αρκεί να χρησιμοποιείται σωστά.

Τρίτη, λοιπόν, 10 Φεβρουαρίου 2015 και στο σχολείο έγινε ενημέρωση πάνω σε θέματα  ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο. Η ενημέρωση, επικεντρώθηκε φέτος  στην προστασία προσωπικών δεδομένων στο Διαδίκτυο, με αφορμή τον εορτασμό στις 28 Ιανουαρίου της Παγκόσμιας Ημέρας Προσωπικών Δεδομένων από την Αρχή Προστασίας. Η εκδήλωση  οργανώθηκε από τις καθηγήτριες του σχολείου κ.Αχράζογλου και κ.Τσίμπλιου  και περιελάμβανε παρουσίαση σχετικά με τους κινδύνους που παραμονεύουν στο διαδίκτυο και πώς να προστατεύουμε τα προσωπικά μας δεδομένα. Επιπλέον προβλήθηκαν video βασισμένα σε αληθινά γεγονότα με προσωπικές εμπειρίες παιδιών που είχαν πέσει θύματα στις παγίδες που κρύβει το Διαδίκτυο. Ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές που μοιράστηκαν προσωπικές τους εμπειρίες και  οι  υπεύθυνες καθηγήτριες έδωσαν χρήσιμες συμβουλές και οδηγίες για τη σωστή χρήση του. Παρακάτω αναφέρουμε κάποιους γενικούς κανόνες ασφάλειας, που θεωρούμαι σημαντικό να διαβάσετε:

? Πρόσεχε  τι «ανεβάζεις» για τους άλλους!

?Μην κάνεις  «φίλους σου» άτομα που δεν τα ξέρεις.

?Ενεργοποίησε τις ρυθμίσεις απορρήτου (privacy settings) στο λογαριασμό σου.

?Χρησιμοποίησε ασφαλές συνθηματικό για τον λογαριασμό σου.

?Προστάτευσε τους κωδικούς σου.

?Μην αποκαλύπτεις  ποτέ προσωπικές λεπτομέρειες στο Διαδίκτυο, ( όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο κ.ά.)