Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

Στις 7-3-2018 και στα πλαίσια της 3ης συνάντησης σχολικών χορωδιών ΠΕ και ΔΕ εκπ/σης Νομού Καβάλας που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Γυμνασίου Καβάλας με πρωτοβουλία της Σχολικής Συμβούλου Μουσικής κ. Π. Τυγανούργια, το Σχολείο μας παρουσίασε τη μαθητική του χορωδία (2-φωνη) με το παρακάτω ρεπερτόριο:

1. Έναν χορευτικό ρυθμό με νότες, εποχής μπαρόκ, το Musette τoυ I.S.BACH

Musette: είναι ένας χορευτικός ρυθμός που έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό του το επίμονο άκουσμα κάποιου φθόγγου. Η μελωδία της Musette συνήθως είναι απλοϊκή και λαϊκοφανής, μοιάζει σαν να είναι φτιαγμένη επάνω σε ένα ρυθμικό ισοκράτημα.

Ο Bach, Haendel, Rameau και άλλοι έχουν αφήσει αρκετές γνωστές Musettes

2. Το δημοτικό τραγούδι  Γιατρός ή Δεν μπορώ μανούλα μ' . Είναι ηπειρώτικο τραγούδι, που συνοδεύει τον χορό Γιατρός. Ο χορός πήρε το όνομά του από τα λόγια του τραγουδιού. Χορεύεται από άντρες και γυναίκες σε έντεκα κινήσεις εκ των οποίων οι έξι είναι του συρτού.

Το τραγούδι και ο ομώνυμος χορός, ονομάζονταν παλαιότερα επίσης ως (το) "Έλμπασαν", ενώ ο "Γιατρός" και το "Δεν μπορώ μανούλα μ'" είναι μεταγενέστερες ονομασίες, με τις οποίες έγιναν γνωστά μετά τη δεκαετία του 1960, όταν στη μελωδία, που υπήρχε με στίχους από παλιά ηπειρώτικα μοιρολόγια προστέθηκαν και νέα λόγια. Η παλιά μελωδία υπάρχει καταγεγραμμένη επίσης και σε δίσκους των 78 στροφών και λέγεται "Ελμπασάν", από την ομώνυμη πόλη Ελμπασάν (ελληνικά: Νεόκαστρον) της σημερινής κεντρικής Αλβανίας.