Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 13 guests και κανένα μέλος

Το ΠΑΝΗΓΥΡΙ της ΦΥΣΙΚΗΣ         1/4/2017

Μαθητές, εκπαιδευτικοί  και γονείς κατέκλυσαν τους φιλόξενους χώρους του 3ου Λυκείου Καβάλας στο διήμερο  «Πανηγύρι της Φυσικής» το Σαββατοκύριακο 1-2 Απριλίου. Το πείραμα είχε την τιμητική του!

Το Σάββατο 1η Απριλίου πραγματοποιήθηκε ο Διαγωνισμός Πειραμάτων Φυσικής με 19 ομάδες Δημοτικού και Γυμνασίου, που διαγωνίστηκαν  με αξιόλογα πειράματα. Ακολούθησε η τελετή βράβευσης την Κυριακή 2 Απριλίου, με εισηγήσεις και επιδείξεις πειραμάτων. Βραβεύτηκαν το 6ο   Γυμνάσιο Καβάλας, το 18ο  Δημοτικό (1οβραβείο), το Γυμνάσιο Ελευθερούπολης  και το 13ο  Δημοτικό (2οβραβείο).

Οι διοργανωτές συγχαίρουν  όλους τους  συμμετέχοντες μαθητές  και τους εκπαιδευτικούς  τους και αποχαιρετούν αυτή τη γιορτή της Φυσικής γεμάτοι όμορφες εμπειρίες και χαμόγελα, ενώ ανανεώνουν το ραντεβού για την επόμενη σχολική χρονιά.

ΕΝΑΣ ΥΠΑΚΟΥΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΣ

Η συμμετοχή του   1ου  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ

Εικόνα 1   ( A = w ) η άνωση είναι ίση με το βάρος

Εικόνα 2   (A < w) η άνωση μικρότερη από το βάρος

Ομάδα μαθητών:  Ελευθεριάδου Ελένη

Ζαρζαβατάκης  Αναστάσιος

Μιχαηλίδου Μαγδαληνή

Καθηγητής:     Παπαδόπουλος Δημήτρης,Φυσικός

Η ερμηνεία της κατάδυσης

Το φαινόμενο της κατάδυσης του υπάκουου κολυμβητή  βασίζεται σε ένα συνδυασμό τριών νόμων της Φυσικής:

α)  της Αρχής της Μετάδοσης των Πιέσεων του Pascal

β)  της Αρχής του Αρχιμήδη

γ)  και της Συνθήκης Πλεύσης

Όταν βάζουμε τον κολυμβητή στο μπουκάλι μέσα στο νερό,  ασκείται επάνω του η άνωση που τον ανεβάζει στην επιφάνεια.     Αυτό οφείλεται στο μπαλόνι που περιέχει αέρα και είναι δεμένο στο χέρι του κολυμβητή.

Στην αρχή  (A=w)  η άνωση είναι ίση με το βάρος του κολυμβητή και γι αυτό επιπλέει στην κορυφή του μπουκαλιού.          Εικόνα 1   ( A = w )

Όταν πιέζουμε το μπουκάλι, με βάση την Αρχή της Μετάδοσης των Πιέσεων του Pascal, η πίεση που ασκούμε με το χέρι μας στο μπουκάλι  μεταδίδεται αμετάβλητη σε όλα τα σημεία του νερού. Επομένως η πίεση μεταφέρεται αμετάβλητη  και στο μπαλόνι που κρατά ο κολυμβητής και συμπιέζει τον εγκλωβισμένο αέρα. Ο όγκος του αέρα μειώνεται μέσα στο μπαλόνι, οπότε μειώνεται το εκτοπιζόμενο νερό, και άρα μειώνεται η άνωση

Εικόνα 2    (A < w)

Με τη μείωση της άνωσης ανατρέπεται η συνθήκη πλεύσης, η άνωση γίνεται μικρότερη από το βάρος και επομένως δημιουργείται μία συνισταμένη δύναμη προς τα κάτω που μεταφέρει τον κολυμβητή στον πυθμένα του μπουκαλιού.

Στη συνέχεια σταματάμε να πιέζουμε το μπουκάλι οπότε η άνωση ανεβάζει τον κολυμβητή στην επιφάνεια.    (A>w).