Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

P1050035 Ο Μιχαέλ Μόλχο έγραψε στον Α΄ Τόμο του «In Memoriam» (1948): «H εβραϊκή διασπορά στη "χριστιανική" Ευρώπη είχε γνωρίσει αμέτρητους διωγμούς... αλλά έλειπε ένα ιστορικό προηγούμενο για το απύθμενο φυλετικό μίσος της ναζιστικής ηγεσίας, καθώς και για την ψυχρή, γραφειοκρατική τελειότητα με την οποία μεθοδεύτηκε ο διωγμός - μετατρέποντάς τον σε γενοκτονία».

Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων είναι ένα γεγονός που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει. Έτσι την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017, σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, πραγματοποιήσαμε  στο Σχολείο μας  εκδήλωση για την Ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος των Εβραίων.To θέμα της εκδήλωσης ήταν «Το Παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος». Μετά από μία ενημέρωση για το ιστορικό πλαίσιο της ημέρας οι μαθητές παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία «Το αγόρι με τη ριγέ πιζάμα» του Mark Herman, βασισμένη στο βιβλίο του John Boyne.