Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

3 Την Παρασκευή,15 Απριλίου 2016, ο κύριος Κοσατζής Αναστάσιος, υπεύθυνος του  γραφείου εκπαίδευσης και διασώστης του Ε.Κ.Α.Β., πραγματοποίησε μια πολύ σημαντική ενημέρωση– εκπαίδευση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Ήταν μια  πρωτοβουλία του Διευθυντή του Σχολείου, του εκπαιδευτικού κ. Ρακιτζή, ο οποίος είναι εθελοντής διασώστης στο σώμα, και του ΕΚΑΒ, με σκοπό να   ενημερωθούμε για όλες τις ενέργειες που πρέπει να γνωρίζουμε για την αποφυγή ατυχημάτων , αλλά και την παροχή πρώτων βοηθειών, όταν παραστεί ανάγκη.

Αναπτύχθηκαν  θέματα που είναι πιθανόν να μας απασχολήσουν καθημερινά τόσο μέσα στο σχολείο, όσο κι έξω από αυτό, όπως: σωστή κλήση για παροχή πρώτων βοηθειών (166), Αιμορραγίες- τραύμα, κάταγμα- διάστρεμμα- θλάση, επιληψία, λιποθυμία, δαγκώματα  ζώων, τσιμπήματα, θερμοπληξία, αλλεργίες, πνιγμονή  πνιγμός κ.ά.

Στο τέλος, ο κύριος Κοσατζής απάντησε στις ερωτήσεις που του θέσαμε, και τόνισε, ότι εκτός από τις πρώτες βοήθειες πρέπει να διατηρούμε την ψυχραιμία μας, γιατί μόνο τότε μπορούμε να σώσουμε μια ζωή!