Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

Μαθητιάδα είναι η μεγάλη αθλητική και πολιτιστική γιορτή της ελληνικής μαθητιώσας νεολαίας, η οποία συγκεντρώνει κάθε δύο χρόνια το μήνα Μάιο στην Πρώτη Σερρών  και στην ευρύτερη περιοχή 1.200 μαθητές γυμνασίων . Αποτελεί μια προσομοίωση της Ολυμπιάδας για Έλληνες μαθητές γυμνασίου και σκοπό έχει να μυήσει τους μαθητές στις πανανθρώπινες και οικουμενικές αξίες του ολυμπισμού και του ελληνισμού.

Στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων της 12ης Μαθητιάδας, πραγματοποιήθηκε στις 11 Απριλίου 2016, η τελετή αφής της φλόγας στην Καβάλα. Η εκδήλωση έγινε με τη συνεργασία του Δήμου και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης . Το Σχολείο μας επιμελήθηκε και οργάνωσε την τελετή και το πρόγραμμα των εκδηλώσεων. Στην τελετή παραβρέθηκαν ο Δ/ντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Βαγενάς, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας και Αθλητισμού κ. Φιλόσογλου , εκπρόσωπος του αντιπεριφερειάρχη και ο διοργανωτής της Μαθητιάδας κ. Γάλλος.