Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Ενημέρωση για τους κινδύνους και τις επιπτώσεις του καπνίσματος

Στα πλαίσια των δράσεων του Κοινωνικού Σχολείου, μετά από πρόσκληση του 1ου Γυμνασίου Καβάλας επισκέφθηκε στις 7 Μαΐου το πρωί το Ιστορικό Σχολείο η γιατρός Πνευμονολόγος Κα Σαατζόγλου Δέσποινα και ενημέρωσε τους μαθητές για το κάπνισμα. Η Κα Σαατζόγλου Δ. η οποία γεννήθηκε, μεγάλωσε και δραστηριοποιείται ως ιδιώτης γιατρός στην Καβάλα, παρουσίασε στους μαθητές τους κινδύνους και τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία ιδιαίτερα των νέων ατόμων, τον επιστημονικά αποδεκτό δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να διακόψει το κάπνισμα και αφιέρωσε σημαντικό μέρος της ομιλίας της στο παθητικό κάπνισμα.  Η παρουσίασή της, που ξεπέρασε τη μία ώρα, κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών που την παρακολούθησαν. Στη συνέχεια απάντησε αναλυτικά σε ερωτήσεις που της υποβλήθηκαν από τους μαθητές-μαθήτριες του Σχολείου.

DSC 0917a

DSC 0927a