Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, η τελετή βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema… διάβασες;», ενός μακρόχρονου θεσμού που μέσα από πολλαπλές συνέργειες δίνει την ευκαιρία σε μαθητές/τριες να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να γίνουν δημιουργοί, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και να καλλιεργήσουν δεξιότητες οπτικοακουστικής παιδείας.

Η ταινία "Με τον τρόπο του Γ.Σ.-Γ.Σεφέρη" της ομάδας κινηματογράφου του σχολείου μας απέσπασε το 2ο βραβείο στην κατηγορία ταινίες μυθοπλασίας.

Τον Διαγωνισμό συνδιοργάνωσαν η Διεύθυνση Π.Ε. Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του ΥΠ.Π.Ε.Θ., το ΕΚΟΜΕ και η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας.