Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

Attachments:
Download this file (ΑΦΙΣΑ.pdf)ΑΦΙΣΑ.pdf[ ]309 kB

aponomi

Το 1ο βραβείο στο εκθεσιακό μέρος του Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής στην κατηγορία των Γυμνασίων έλαβε το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας,

όπου συμμετείχε με πενταμελή ομάδα μαθητών του [Βλαστάρης Ν.(Γ΄), Κιάκος Μ. (Α΄), Λαμπρινός Δ. (Β΄), Μπάνος Σ. (Α΄) και Σαββαΐδης Κ. (Α΄) ] υπό την καθοδήγηση του Διευθυντή του Σχολείου.Οι μαθητές κατασκεύασαν ρομπότ το οποίο κινείται σε πλατό όπου εντοπίζει αντικείμενα και με χρωματική προτεραιότητα τα μεταφέρει και τα εναποθέτει σε συγκεκριμένο χώρο.

Το φεστιβάλ διοργανώθηκε το Σάββατο 12 και την Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015 από το Πειραματικό Γυμνάσιο Νεάπολης (Θεσσαλονίκης) του Πανεπιστημίου Μακεδονία στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+  σε συνεργασία με Eυρωπαϊκά Σχολεία (Ισπανίας και Ρουμανίας) με θέμα τη σχολική διαρροή. Η Ρομποτική προβλήθηκε ως μία προτεινόμενη δημιουργική δράση των Σχολείων, που κερδίζει το ενδιαφέρον των μαθητών και αποβλέπει στη μείωση της σχολικής διαρροής.

Το φεστιβάλ φιλοξενήθηκε σε χώρο του (πρώην) Δημαρχείου Νεάπολης, που διέθετε διακαναλική σύνδεση με τους αντίστοιχους χώρους σε Ισπανία και Ρουμανία, μέσω της οποίας οι μαθητικές ομάδες παρουσίασαν στην αγγλική γλώσσα τα έργα τους και αξιολογήθηκαν από πενταμελείς επιτροπές ειδικών και των τριών χωρών.

par parou paroys paro